//۱۳۵ کشور جهان در حال پرورش تیلاپیا هستند

۱۳۵ کشور جهان در حال پرورش تیلاپیا هستند

پرورش تیلاپیاپرورش و تکثیر تیلاپیا در بافق آغاز شد و نخستین استخر پرورش ماهی تیلاپیا نیز در این منطقه آغاز به کار کرد اما به رغم اینکه بافق به آبهای آزاد راه ندارد و کارهای علمی بسیاری نیز برای قطع همه راه های آسیب زایی برای محیط زیست در پرورش این ماهی انجام شد، با برخوردی احساسی و عجولانه، ادامه کار متوقف شد.

معاون مرکز تحقیقات ماهیان آبشور بافق تصریح کرد: استدلال محیط زیست در مورد ماهی تیلاپیا استدلال صحیحی نیست و برخی اقدامات و طرز فکرها تعجب برانگیز است و در کمال ناباوری، تمام راههای علمی در این مسیر نادیده گرفته شده و یک سویه و تک بعدی به این موضوع نگاه شده و برخی رسانه ها نیز به آن پرداخته و برنامه های متعددی در زمینه آسیب های زیست محیطی تیلاپیا برای آبهای ایران ساخته اند.

وی خاطرنشان کرد: این اقدامات در شرایطی اتفاق افتاد که اکنون به جز چند کشور قطبی جهان، ۱۳۵ کشور جهان در حال پرورش تیلاپیا هستند و اکنون رسانه هایی که تکلیفشان با ایران روشن است، برای محیط زیست ما دلسوزی های غیرمستدل می کنند.

رجبی پور با بیان اینکه برای تک تک نگرانی های محیط زیست، راه های علمی داریم و تحقیق و پژوهش در این زمینه انجام شده است، عنوان کرد: در کنار راه های علمی، وقتی سالانه شش هزار تن فیله ماهی تیلاپیا به کشور وارد می شود که امسال این رقم به ۱۲ هزار تن خواهد رسید، توقف پرورش آن مخالف با سیاستهای اقتصادی است.

45 میلیون بچه ماهی در کنار مرزهای ایران پرورش داده و پس از صید به ایران صادر می شود

وی عنوان کرد: وقتی ۴۵ میلیون بچه ماهی در کنار مرزهای ایران پرورش داده می شود و ۱۸ هزار تن ماهی تیلاپیا صید می شود و آنگاه به ایران فرستاده می شود در شرایطی که در ایران بدون هیچ خطری می توان به پرورش این ماهی اقدام کرد، توجیهی پذیرفته نیست.

رجبی پور تاکید کرد: ایران می توانست ظرف مدت کوتاهی بدون کوچکترین آسیب زیست محیطی به جای اینکه بزرگترین وارد کننده ماهی تیلاپیا باشد، تولیدکننده و حتی صادر کننده این ماهی باشد.

وی با بیان اینکه تیلاپیا دومین ماهی پرورشی دنیا و نخستین گزینه پرورش دهندگان ماهی در سراسر دنیا است، عنوان کرد: اکنون همه همسایه های شرق و غرب و جنوب ایران در حال پرورش این ماهی هستند و ما نیز تا زمان از دست نرفته، باید کار پرورش تیلاپیا را از سر بگیریم.

رجبی پور عنوان کرد: ما در شرایطی کار پرورش ماهی تیلاپیا را انجام دادیم که بافق و دیگر مناطق کویری ایران به آبهای آزاد راه ندارد و با تکنیک های علمی نظیر تک جنس کردن ماهی، عقیم کردن و دیگر روش های کنترل شده، خطرات پرورش تیلاپیا را به شدت کاهش داده ایم.

در مورد تیلاپیا دو راهکار داریم یکی اینکه پول نفت را بدهیم و ماهی وارد کنیم و دیگر اینکه خودمان تولیدکننده تیلاپیا از روشهای علمی و بی خطر برای محیط زیست باشیموی تصریح کرد: بهتر است به جای برخی تصمیم گیری های عجولانه و نادرست، از راه های علمی به نتیجه برسیم و با برخی اقدامات، طرح های ارزشمند در اقتصاد را سر نبریم.

رجبی پور خاطرنشان کرد: ما در مورد تیلاپیا دو راهکار داریم یکی اینکه پول نفت را بدهیم و ماهی وارد کنیم و دیگر اینکه خودمان تولیدکننده تیلاپیا از روشهای علمی و بی خطر برای محیط زیست باشیم.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات انجام شده، سال ۲۰۵۰ سالی است که فائو اعلام کرده دیگر ماهی در دریاها نخواهد بود و بر این اساس سازمان خوار و بار جهانی، پرورش تیلاپیا و گربه ماهی را به همه کشورها توصیه کرده و در شرایطی که ما به لحاظ شرعی امکان پرورش گربه ماهی را نداریم، نباید از پرورش تیلاپیا دست برداریم.

مدیر طرح معرفی تیلاپیا به صنعت تکثیر آبزیان کشور ادامه داد: تیلاپیا می تواند در شرایط تعریف شده و در استخرها پرورش پیدا کند و خطراتی که محیط زیست از آن یاد می کند در شرایطی است که بخواهیم تیلاپیا را در دریاچه، رودخانه و سد پرورش دهیم.

رجبی پور با اشاره به وپژگی های پرورش ماهی تیلاپیا عنوان کرد: میزان برداشت تیلاپیا ۲۰ تن در هر هکتار است در حالی که بقیه ماهی ها میزان برداشتشان دو تا سه تن در هکتار است ضمن اینکه تیلاپیا از نظر غذایی نیز ارزش بسیار بالا و امگا ۳ قابل قبولی دارد.

شرایط پرورش ماهی تیلاپیا مطالعه شده و قابل دفاع است

وی تصریح کرد: به هر ترتیب، شرایط پرورش ماهی تیلاپیا مطالعه شده و مقاله و گزارش و مستندات برای بی خطر بودن پرورش این ماهی وجود دارد و پرورش آن قابل دفاع است.

رجبی پور با اظهار تاسف از اینکه حواسمان به اقدامات برخی رسانه های معاند نیست، بیان کرد: در آنسوی مرزها رسانه هایی که چشم دیدن پیشرفت های ایران را ندارند، برای محیط زیست ما دلسوزی های بی ربط می کنند و با توقف طرح پرورش تیلاپیا هم آوایی می کنند و دلسوزی های غیرعلمی و بیجای آنها، مسئولان محیط زیست را بیشتر تحت تاثیر قرار داده در حالی که با بررسی راهکارهای علمی، می توان به نتایج خوبی رسید.

در شرایطی که به کشور چین و صادرکنندگان چینی اعتماد می شود و بچه ماهی تیلاپیا با کشتی از روی آبهای آزاد به نزدیکی مرزهای ایران می آید، محیط زیست به پژوهشگران و پرورش دهندگان داخلی اعتماد نمی کنداما نماینده مردم بافق در مجلس نیز چندی پیش در جلسه شورای اداری یزد که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، نسبت به توقف پرورش و تحقیقات در مورد ماهی تیلاپیا واکنش نشان داد.

دخیل عباس زارع زاده عنوان کرد: در شرایطی که به کشور چین و صادرکنندگان چینی اعتماد می شود و بچه ماهی تیلاپیا با کشتی از روی آبهای آزاد به نزدیکی مرزهای ایران می آید، محیط زیست به پژوهشگران و پرورش دهندگان داخلی اعتماد نمی کند و چوب لای چرخ توسعه اقتصادی در مناطق کویری ایران می می گذارد.

به نظر می رسد بررسی روش های تحقیق شده علمی در موسسات تحقیقاتی توسط محیط زیست بتواند بسیاری از نگرانی های این سازمان را برطرف کند زیرا به طور قطع توقف یک طرح بزرگ اقتصادی و تولیدی در شرایط فعلی کشور ما، تنها راه مقابله با خطرات زیست محیطی نیست.

Leave A Comment