//رئیس شیلات : پرورش تیلاپیا فراگیر می‎شود

رئیس شیلات : پرورش تیلاپیا فراگیر می‎شود

تیلاپیارئیس مؤسسه تحقیقات شیلات با اعلام این مطلب گفت: پس از دسترسی به بیوتکنیک پرورش و تک‌جنس کردن ماهی تیلاپیا در استان یزد به‌عنوان پایلوت امکان پرورش این‌گونه در سایر استان‌ها نیز امکان‌پذیر است.

دکتر عباسعلی مطلبی افزود: با اولویت آب‌های داخلی در استان‌های غیرساحلی، پرورش این‌گونه گسترش پیدا می‌کند.وی خاطرنشان کرد: بسیاری از استان‌ها ازجمله سمنان، کرمان،قم، تهران، قزوین، فارس، اصفهان و استان‌های حوزه خراسان متقاضی پرورش این گونه منحصر به فرد هستند. مطلبی ادامه داد: پس از انجام مطالعات زیست‌محیطی در استان‌های بااولویت با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، پرورش این گونه امکان‌پذیر خواهد شد. وی تصریح کرد: برنامه‌های مشترکی را با سازمان شیلات کشور برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، گسترش این گونه پرورشی را در کشور شاهد باشیم.

حضور سازمان حفاظت محیط زیست در مراحل پرورش تیلاپیا

این مقام مسئول یادآور شد: اجرای موفقیت‌آمیز پرورش تیلاپیا، تک‌جنس کردن و دسترسی به بیوتکنیک پرورش این گونه منحصر به فرد باعث شد که دسترسی این گونه به سبد مصرفی خانوار شدنی باشد.

مطلبی تأکید کرد: در تمامی مراحل تولید، پرورش و برداشت، باید سازمان حفاظت محیط زیست حضور داشته باشد. وی در پایان اظهار داشت: مطالعات زیست‌محیطی در مدت کوتاهی در استان‌های اولویت‌دار انجام خواهد شد و پس از آن می‌توانیم شاهد پرورش تیلاپیا در استان‌های فوق باشیم.

با توجه به اینکه پرورش تیلاپیا توجیح اقتصادی بالایی دارد و تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس پرورش می دهند و علاوه بر آنها بالای 130 کشور جهان روی این نوع ماهی سرمایه گذاری کرده اند دلیلی وجود نخواهد داشت که مسئولین ما تعصب بیجا داشته باشند تا سالانه پول 20 هزار تن از واردات این نوع ماهی به کشورهای تولید کننده فرستاده شود و جوانان ما بیکار بمانند

در پرورش ماهی تیلاپیا با توجه به ماهی قزل آلا از آب کمتری استفاده می شود و جیره ارزان تری را می توان برای آن تهیه کرد

avatar
   
اشاره به موضوع