//واردات سالانه ۲۰ هزار تن تیلاپیا به کشور

واردات سالانه ۲۰ هزار تن تیلاپیا به کشور

tilapiaحسین عبدالحی در همایش ملی دو روزه تیلاپیا در بافق با بیان اینکه ماهی تیلاپیا برای پرورش در مرکز ایران گزینه‌ای پراهمیت است، اظهار داشت: تیلاپیا را می‌توان در سیستم گلخانه‌ای، استخرهای خانگی و استخرهای دو منظوره با مقاومت بیشتر و جیره غذایی ارزان‌تر پرورش داد.

وی با بیان اینکه ۱۳۵ کشور جهان این گونه با ارزش را پرورش می‌دهند، تصریح کرد: چین با ۴۵ درصد تولید تیلاپیا مقام نخست جهان را داراست.

معاون آبزی پروری شیلات یادآور شد: کشورهای دیگر بعد از چین با فاصله زیاد در رده‌های بعدی تولید و پرورش این ماهی هستند و اما ایران در شرایطی است که ۲۰ هزار تن گوشت این ماهی را وارد می‌کند.

عبدالحی به تولید ۳۷۰ هزار تنی گوشت آبزیان در سال ۹۲ اشاره کرد و گفت: در این سال نسبت به سال قبل آن، ۱۳٫۷ درصد رشد تولید گوشت آبزیان داشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: در تولید ماهیان گرمابی، سردآبی، میگو و زینتی تنوع سیستم داریم و این ماهی‌ها هم در استخرهای آب شور و هم شیرین پرورش داده و تولید می‌شوند.

معاون آبزی پروری شیلات کشور با بیان اینکه در آب‌های شیرین مقام نخست تولید آبزیان دنیا را داشته‌ایم یادآور شد: تولید ۱۴۰ هزار تن ماهی قزل آلا، ۱۷ درصد تولید جهان را تشکیل می‌دهد که مایه افتخار کشور محسوب می‌شود.

وی به پرورش میگو نیز اشاره کرد و افزود: این آبزی برای نخستین بار با گونه غیر بومی در کشورمان بومی‌سازی شد.

عبدالحی تصریح کرد: چنانچه ۴هزار میلیارد ریال در حوزه تولید میگوی کشور سرمایه‌گذاری شود، تولید آن به ۱۸ هزار تن خواهد رسید.

لازم به ذکر است این حجم واردات فیله ماهی تیلاپیا باعث خروج میلیاردها ارز از کشور می شود که با پرورش تیلاپیا در کشور می تواند باعث اشتغال زایی هم شود

Save

۱۳۹۵-۵-۱۴ ۱۹:۱۶:۵۴ +۰۰:۰۰۱۴ام مرداد, ۱۳۹۵|Tags: , , |
avatar
   
اشاره به موضوع