//شایعه در مورد تیلاپیا نخورید

شایعه در مورد تیلاپیا نخورید

Fileرئیس مرکز ملی تحقیقات آبزیان با اشاره به برخی شایعاتی که در راستای محدود کردن پرورش تیلاپیا مطرح شده است، سرطان‌زا بودن این ماهی را تکذیب کرد. و گفت تمام مطالب در مورد تیلاپیا نخورید شایعه و کذب محض است

به گزارش مهر، حمیدرضا علیزاده در جلسه‌ ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد با اشاره به اهمیت پرورش ماهی تیلاپیا در بسیاری از کشورهای دنیا اظهار داشت: در حال حاضر بالغ بر ۱۳۵ کشور دنیا در حال پرورش ماهی تیلاپیا هستند و بخش عمده ای از تولیدات خود را به سایر کشورهای جهان صادر می کنند.

وی با بیان اینکه در مقطعی در کشور ما مسائل و مشکلاتی بر سر راه تولید و پرورش این ماهی قرار گرفت، عنوان کرد: سودجویی یک عده و ناآگاهی یک عده دیگر از عواملی است که سبب شده کشور ما در زمینه پرورش این ماهی مهم و سودآور، عقب نگاه داشته شود.

عیزاده با اشاره به شایعاتی که در زمینه پرورش این ماهی رواج یافته است، افزود: در مقطعی این موضوع مطرح شد که ماهی تیلاپیا نخورید سرطان‌زا است اما این نکته کذب محض است و چنین موضوعی هرگز از نظر علمی ثابت نشده است.
علیزاده تصریح کرد: در شرایطی که کشور ما نیازمند اشتغال است، نمی توان ظرفیت اشتغالزایی در زمینه پرورش ماهی را نادیده گرفت از طرف دیگر، پرورش قزل آلا و کپور دیگر امکان توسعه ندارد بنابراین باید به سمت پروش ماهی‌هایی نظیر تیلاپیا برویم.

علیزاده از غیر کاربردی بودن کارگروه‌های این حوزه هم انتقاد و اضافه کرد:هیچ استانی غیر ساحلی مرکز تحقیقات ندارد و ما با وجود ارائه طرح‌هایی که سالها بر روی آن‌ها کار کرده‌ایم هنوز نتوانسته‌ایم که پیشرفت خوبی داشته باشیم.

رئیس مرکز تحقیقات آبزیان کشور طراحی‌های صورت گرفته را در همکاری با محققان نروژی و اروپایی اعلام کرد و گفت: سیستمی که ما پایه‌ریزی کرده‌ایم همان سیستمی‌ است که چین به عنوان بزرگترین تولید کننده از آن بهره می‌برد.

وی مهم‌ترین مسئله آبزیان را تولید بچه ماهی دانست و افزود: با فرهنگ رایج استفاده، تنها کافی است به عرضه فکر کنیم و به پنج میلیون قطعه و به میزان سه هزار تن در سال برسیم که بافق پتانسیل تولید 50 هزار تن را هم دارد

avatar
   
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات
اشاره به موضوع
سمیه
مهمان
سمیه

خیلی خوبه که بیشتر در مورد ماهی تیلاپیا تبلیغ بشه و آگاهی مردم از سالم بودن این ماهی بیشتر بشه.
من قصد پرورش ماهی تیلاپبا دارم ولی چون سررشته ای از این کار ندارم یه مقدار تعلل کردم. آیا کسی هست که بتونه راهنماییم کنه؟ ممنون میشم
Somaye_farzanee@yahoo.com