//خروج ۲۰۰ میلیارد تومان از کشور برای واردات فیله تیلاپیا

خروج ۲۰۰ میلیارد تومان از کشور برای واردات فیله تیلاپیا

پرورش تیلاپیاکشور چین بزرگترین تولید کننده ماهی تیلاپیا در جهان است؛ بعد از آن کشورهای مصر، فیلیپین، تایلند و اندونزی قرار دارند. بزرگترین بازار مصرف تیلاپیای چین، کشور آمریکا است و پس از آن کشورهای مکزیک، آفریقای جنوبی و روسیه قرار دارند. میزان فروش ماهی تیلاپیا در جهان در سال ۲۰۰۰ معادل ۱٫۷ میلیارد دلار بوده است؛ این رقم در سال ۲۰۱۰ به بیش از ۵ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۵ به بیش از ۱۰ میلیارد دلار معادل ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

در کشور ما نیز پرورش تیلاپیا به خوبی قابلیت اجرا و پیاده سازی دارد. امید است که این مهم هر چه سریعتر محقق شده تا بازار بیش از ۶۰ میلیون دلاری داخلی و همچنین بخشی از بازار میلیارد دلاری خارجی و صادراتی در این زمینه، در اختیار تولیدکنندگان ایرانی قرار گیرد و این فرصت که در راستای استفاده از ظرفیت های داخلی مطابق با اصل درونزایی در اقتصاد مقاومتی است، به خوبی استفاده شود

صالحیدر خصوص تولید ماهی تیلاپیا در کشور گفت: تولید این محصول در کشورهای دیگر رشد روزافزونی دارد و مصرف آن نیز در کشور ما با وجود افزایش تعرفه واردات افزایش یافته است. وی افزود: اینگونه ماهی هم اکنون در 140 کشور دنیا نظیر کشورهای اروپایی و آمریکایی و آسیایی و حتی آفریقایی پرورش داده می‌شوند. پرورش ماهی تیلاپیا می تواند علاوه بر مهیا ساختن فرصت های اشتغال، راهی جدید به بازار های آسیای میانه و غرب آسیا و همچنین دیگر کشورهای مصرف کننده این ماهی برای کشور ایجاد نماید و با توسعه صادرات غیرنفتی، منجر به ارزآوری شود.

 

avatar
   
اشاره به موضوع