خروج 200 میلیارد تومان از کشور برای واردات فیله تیلاپیا

پرورش تیلاپیاکشور چین بزرگترین تولید کننده ماهی تیلاپیا در جهان است؛ بعد از آن کشورهای مصر، فیلیپین، تایلند و اندونزی قرار دارند. بزرگترین بازار مصرف تیلاپیای چین، کشور آمریکا است و پس از آن کشورهای مکزیک، آفریقای جنوبی و روسیه قرار دارند. میزان فروش ماهی تیلاپیا در جهان در سال ۲۰۰۰ معادل ۱٫۷ میلیارد دلار بوده است؛ این رقم در سال ۲۰۱۰ به بیش از ۵ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۵ به بیش از ۱۰ میلیارد دلار معادل ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

در کشور ما نیز پرورش تیلاپیا به خوبی قابلیت اجرا و پیاده سازی دارد. امید است که این مهم هر چه سریعتر محقق شده تا بازار بیش از ۶۰ میلیون دلاری داخلی و همچنین بخشی از بازار میلیارد دلاری خارجی و صادراتی در این زمینه، در اختیار تولیدکنندگان ایرانی قرار گیرد و این فرصت که در راستای استفاده از ظرفیت های داخلی مطابق با اصل درونزایی در اقتصاد مقاومتی است، به خوبی استفاده شود

صالحیدر خصوص تولید ماهی تیلاپیا در کشور گفت: تولید این محصول در کشورهای دیگر رشد روزافزونی دارد و مصرف آن نیز در کشور ما با وجود افزایش تعرفه واردات افزایش یافته است. وی افزود: اینگونه ماهی هم اکنون در 140 کشور دنیا نظیر کشورهای اروپایی و آمریکایی و آسیایی و حتی آفریقایی پرورش داده می‌شوند. پرورش ماهی تیلاپیا می تواند علاوه بر مهیا ساختن فرصت های اشتغال، راهی جدید به بازار های آسیای میانه و غرب آسیا و همچنین دیگر کشورهای مصرف کننده این ماهی برای کشور ایجاد نماید و با توسعه صادرات غیرنفتی، منجر به ارزآوری شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE