//روزانه ۱ میلیارد ارز برای واردات تیلاپیا

روزانه ۱ میلیارد ارز برای واردات تیلاپیا

گفتنی است تا پیش از ابلاغیه پرورش تیلاپیا در ایران تنها مرکز تحقیقات شیلات بافق یزد، به صورت پایلوت اجازه تولید و تکثیر ماهی تیلاپیا را داشت؛ این در حالی است که روزانه نزدیک به ۱ میلیارد تومان ارز از کشور برای واردات فیله این ماهی از کشور خارج می شود.

طی سالهای گذشته بنابر اعلام گمرک کشور ایران یکی از بزرگترین وارد کنندگان ماهی تیلاپیا در جهان به شمار می رفت و هر سال بر میزان واردات فیله این ماهی به کشور افزوده می شود

واردات فیله ماهی تیلاپیا در حالی صورت می گرفت که بنابر اذعان کارشناسان شیلات، ایران ظرفیت تولید ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تن ماهی تیلاپیا به ‌صورت سالانه را خصوصا در مناطق مرکزی و کویری کشور دارد؛ هرچند این میزان تولید نیازمند حمایت جدی دولت و توسعه زیرساخت‌های آبزی‌پروری در کشور است.

tilapia tolid

تولید ماهی تیلاپیا در کشور باهدف اشتغال‌زایی و ایجاد درآمد خصوصاً برای مردم مناطق مرکزی و کویری کشور می‌تواند ضامن دستیابی به اهداف خودکفایی در بخش کشاورزی، نسبت به تأمین مواد پروتئینی و غذایی در سطح منطقه‌ای و ملی افق روشنی را بگشاید.

امید است که با ورود بخش خصوصی به تولید ماهی تیلاپیا و حمایت تمامی نهادهای مرتبط، تولید این ماهی در این استانها صورت گیرد تا علاوه بر صرفه جویی ارزی و تامین امنیت غذایی شاهد اشتغالزایی مردم این مناطق باشیم.

avatar
   
اشاره به موضوع