//پرورش ماهی تیلاپیا در بافق با سرمایه گذاری خصوصی

پرورش ماهی تیلاپیا در بافق با سرمایه گذاری خصوصی

پرورش تیلاپیامحمد زاده رحمانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از موافقت سازمان محیط زیست برای ایجاد 20 مزرعه کشاورزی پرورش ماهی تیلاپیا در بافق خبرداد و اظهار داشت: با این اقدام امکان تولید بین 10 تا 15 هزار تن ماهی تیلاپیا در استخرهای آب شور این شهرستان فراهم شد.
وی با بیان اینکه تولید تیلاپیا برای خودکفایی محصولات پروتئینی کشور و تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی همواره مطرح است افزود: با توجه به مصرف بالای مردم از فیله ماهی (تیلاپیا) در چند سال اخیر، افزایش سالانه مقدار 20 هزار تن ماهی تیلاپیا در کشور از خروج قابل توجه ارز جلوگیری می کند.
این مسوول به فعالیت نخستین مرکز تحقیقات ماهیان آب شور کشور در بافق اشاره و عنوان کرد: ارتباط قوی بخش تحقیقات با حوزه اجرا و حمایت همه ارکان این شهرستان از متقاضیان پرورش انبوه ماهی تیلاپیا در شهرستان بافق ضروری است.
زاده رحمانی، راندمان تولید کمی و کیفی ماهی تیلاپیا در بافق را با توجه به تولید این گونه در گذشه یادآور شد و اظهار امیدواری کرد از هم اینک بهره برداران علاقه مند به فعالیت در این حوزه، عملیات عمرانی ایجاد سازه های گلخانه ای را برای تکثیر و پرورش این گونه ارزشمند فراهم کنند.
به گفته فرماندار بافق با صدور مجوز تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا زمینه اشتغال 200 نفر مستقیم و 100 نفر غیر مستقیم در صنایع حمل و نقل و فرآوری شهرستان فراهم شده است.
هم اینک با تحقیقات گسترده و رسیدن به این نتیجه که پرورش تیلاپیا در بافق از نظر زیست محیطی هیچ مشکلی ندارد، مجوز تکثیر و پرورش این گونه ارزشمند در این شهرستان صادر شده است و بهره برداران می توانند در مزارع کشاورزی و استخرهای خود با استفاده از آب شور به پرورش این ماهی بپردازند.
نخستین ایستگاه تحقیقات ماهیان آب شور کشور از اواخر دهه 60 کار خود را در راستای فرایند تکثیر و پرورش ماهیان سرد آبی و گرم آبی، فیله ماهی و ماهیان خاویاری در بافق آغاز کرد و همچنان فعال است.
مرکز شهرستان 50 هزار نفری بافق در فاصله 110 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد قرار دارد.
منبع : ایرنا

۱۳۹۷-۶-۴ ۱۲:۵۴:۳۴ +۰۰:۰۰۴ام شهریور, ۱۳۹۷|Tags: , , |
avatar
   
اشاره به موضوع